Chorváti zdolali Island, Španieli a Taliani nezaváhali

13.11.2016 Celý región

Bratislava 12. novembra (TASR) - V sobotňajšom šlágri európskej zóny kvalifikácie MS 2018 zvíťazili futbalisti Chorvátska nad Islandom 2:0.

Skóre duelu dvoch účastníkov EURO 2016 otvoril v 15. minúte Marcelo Brozovič, ktorý sa presadil ľavačkou spoza šestnástky. Hostia hrali so zverencami Anteho Čačiča v poli vyrovnanú partiu, ale vo finálnej fáze nenašli pokoj a rozvahu. V nadstavenom čase definitívne zmaril bodové nádeje Islanďanov dvojgólový hrdina večera Brozovič, ktorý tentoraz skóroval pravačkou po sóle. Chorváti sa osamostatnili na prvom mieste tabuľky s 10 bodmi, na druhú priečku sa dostala osembodová Ukrajina vďaka víťazstvu 1:0 nad Fínskom, tretí je Island (7 bodov).

Duel I-skupiny na záhrebskom štadióne Maksimir sa hral v komornej kulise pred prázdnymi tribúnami. Chorváti si proti Islandu odpykali zvyšok trestu za nešportové správanie svojich fanúšikov, ktorí počas zápasu s Kosovom kričali protisrbské heslá. V ďalšom súboji I-skupiny zaznamenali Turci prvé víťazstvo v bojoch o šampionát v Rusku, v Antalyi zdolali nováčika na medzinárodnej futbalovej scéne Kosovo 2:0 po zlepšenom výkone v druhom polčase.

V G-skupine potvrdili Španielsko a Taliansko pozíciu favoritov. Španieli v Granade zdolali Macedónsko 4:0, "squadra azzurra" si po identickom triumfe vezie tri body z lichtenštajnského Vaduzu. Obaja giganti majú na konte zhodne 10 bodov, tretí je s deviatimi Izrael, ktorý zvíťazil na pôde oslabeného Albánska presvedčivo 3:0.

Gruzínsko pod taktovkou slovenského trénera Vladimíra Weissa iba remizovalo 1:1 s Moldavskom. Gruzínci majú po štyroch kolách na konte chudobné dva body. V ďalšom stretnutí D-skupiny Rakúsko podľahlo 0:1 Írsku, ktoré sa s desiatimi bodmi usadilo na čele tabuľky. Práve Rakúšania budú posledným súperom slovenskej reprezentácie v tomto kalendárnom roku, prípravný duel je na programe v utorok 15. novembra o 20.45 SEČ vo Viedni.

Albánsko - Izrael 0:3 (0:1)
Góly: 18. Zahavi (z 11 m), 66. Einbinder, 84. Atar, ČK: 17. Djimsiti, 55. Berisha (obaja Alb.)